Witamy na stronie projektu naukowego zajmującego się unikatowym w skali światowej badaniem uwarunkowań orientacji seksualnej u mężczyzn. Nasze badania są finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają na celu weryfikację kilku obecnych w nauce biologicznych i psychospołecznych teorii genezy orientacji seksualnej na dużej próbie mężczyzn.

Poszukujemy mężczyzn z całej Polski, o różnej orientacji seksualnej, którzy chcieliby przysłużyć się nauce, ofiarując swój czas i odpowiadając na serię interesujących nas pytań. Na każdym etapie badania uczestnikom zapewniona będzie poufność. Badanie będzie trwać przynajmniej do końca 2017 roku i w tym czasie potrzebujemy zebrać próbki DNA od 1100 mężczyzn. Postępy badania można śledzić poniżej, w zakładce 'badanie w liczbach'.

Zgłoś się już teraz klikając w przycisk poniżej!

Badanie w liczbach

Najczęściej zadawane pytania

Jak chroniona jest moja anonimowość/poufność danych?
Dane podane przy rekrutacji będą nam niezbędne by skontaktować się z Panem w celu przekazania dalszych instrukcji oraz ustalenia dogodnego dla Pana terminu, w którym wykonana zostanie dalsza część badania. Nie wymagamy podawania prawdziwego imienia i nazwiska. Uzyskane informacje są poufne i nie będą udostępniane osobom postronnym, znajdują się jedynie na serwerze ankiety i jednym komputerze w ICGZ. W dalszych częściach badania używamy już tylko cztero-cyfrowego numeru uczestnika badania, nadanego w pierwszym etapie. Próbka DNA jest dodatkowo chroniona - opatrzona wyłącznie kodem kreskowym.
W jakim celu potrzebna jest próbka mojej śliny?
Ślina potrzebna jest nam jako materiał niezbędny do przeprowadzenia genotypowania. Ze śliny (a właściwie z komórek nabłonka znajdujących się w ślinie) wydzielone zostanie DNA, które poddamy analizie w drugim etapie projektu, w celu zidentyfikowania wariantów różnych genów, które mogą mieć związek z orientacją seksualną. Proszę pamiętać, że tylko część osób, które wypełnią kwestionariusz rekrutacyjny zostanie zaproszona do drugiego etapu projektu. Na razie wyrażana jest zgoda jedynie na nasz kontakt w celu zaproszenia na drugi etap, nie każda zaproszona osoba musi takie zaproszenie przyjąć. W badań można się wycofać na każdym etapie ich trwania.
Ile czasu trwa spotkanie w drugim etapie?
Spotkanie w drugim etapie badania, na którym pobierane są próbki śliny i wypełniane dodatkowe kwestionariuszy trwa łącznie około dwóch godzin. Należy jednak pamiętać, że różnym osobom wykonanie tych samych zadań może zająć różną ilość czasu, dlatego dokładny czas spotkania będzie się różnił w zależności od osoby.
W jakich godzinach możemy się umawiać na takie spotkanie?
Dla każdego uczestnika badania godzinę spotkania w drugim etapie badania ustalamy indywidualnie. Staramy się jak najbardziej dostosować do osób badanych. W Warszawie spotkania odbywają się codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 20:00, natomiast w weekendy w ograniczonym zakresie czasowym.
Jak przygotować się na takie spotkanie?
Przed spotkaniem należącym do drugiego etapu projektu należy przez 24 godziny wstrzymać się od picia alkoholu. Bezpośrednio przed spotkaniem, przez około godzinę należy wstrzymać się od jedzenia, picia wszelkich napojów poza wodą, palenia papierosów, żucia gumy oraz mycia zębów. Należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, aby uniknąć sytuacji w której konieczne byłoby wyjście ze spotkania przed zakończeniem wszystkich procedur. Spotkanie powinno trwać około 90 minut, ale bezpiecznie jest zarezerwować sobie na nie dwie godziny. Kontaktując się w celu ustalenia terminu spotkania, podamy telefonicznie lub e-mailowo wszystkie niezbędne instrukcje i dokładnie wytłumaczymy jaki będzie przebieg spotkania.
Co jeśli nie jestem z Warszawy?
Spotkania w drugim etapie badania mają się odbywać przede wszystkim w Warszawie, ale jeśli zbierze się grupa osób z innej miejscowości, które spełnią kryteria i będą chętne do udziału w drugim etapie projektu, będziemy starać się w miarę możliwości organizować również spotkania w innych większych miejscowościach - wiemy już, że najprawdopodobniej otworzymy punkty badawcze w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie, będziemy o tym informować na bieżąco.
Czy zostaną mi zwrócone koszty dojazdu na spotkanie?
Niestety nie dysponujemy środkami aby pokryć koszty dojazdu uczestników na spotkanie. Natomiast każdy z uczestników dostaje za udział w drugim etapie projektu wynagrodzenie w wysokości 36 złotych. Mamy nadzieję, że pokryje to chociaż częściowo koszty związane z dojazdem.
Czy badanie rezonansem zagraża mojemu zdrowiu?
Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje pole magnetyczne i w przeciwieństwie do np. badania RTG jest całkowicie nieinwazyjne i niezagrażające zdrowiu. Nie mniej jednak istnieją do nich pewne przeciwskazania - tak jak np. posiadanie stałego aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, metalowych śrub lub płytek w ciele czy też rozległych kolorowych tatuaży - słowem elementów zawierających metale, reagujących z polem magnetycznym. Z każdą osobą, która miałaby potencjalnie zostać przebadana przy użyciu rezonansu magnetycznego przeprowadzany jest dokładny wywiad, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Proszę pamiętać, że tylko niewielka część osób, które wypełnią kwestionariusz rekrutacyjny zostanie poddana badaniu rezonansem w trzecim etapie projektu, na co będzie wyrażała osobną zgodę.

Kalendarium badania

 • 13.07.2017 Lato nad morzem!

  Z radością informujemy, że od przyszłego tygodnia otworzymy stały punkt badań w Gdańsku. Spotkania na kampusie UG będą się odbywać całe lato! Więcej informacji wkrótce.
 • 08.06.2017Jedziemy do Wrocławia!

  W dniach 8,9 i 11 czerwca będziemy prowadzić spotkania należące do drugiego etapu badania we Wrocławiu. Wszystkich chętnych Wrocławian zapraszamy do wypełniania ankiety rekrutacyjnej!
 • 05.04.2017Zostaliśmy objęci matronatem fundacji Lambda Warszawa!

  Z dumą ogłaszamy, że nasze badanie swoim matronatem objęła Lambda Warszawa, która od lat wspiera społeczność LGBTQ. http://lambdawarszawa.org
 • 30.03.2017Jedziemy do Trójmiasta!

  W dniach 5-8 kwietnia będziemy prowadzić spotkania należące do drugiego etapu badania w Gdańsku i Gdyni. Wszystkich chętnych z Trójmiasta zapraszamy do wypełniania ankiety rekrutacyjnej. Najprawdopodobniej nie będzie to ostatni termin, w którym Projekt Orientacja zagości nad morzem - jeśli zbierze się wystarczająca grupa chętnych, na pewno wrócimy!
 • 15.02.2017Mamy stronę www!

  Ruszyła nasza długo wyczekiwana strona internetowa! Na stronie można dowiedzieć się nieco więcej o projekcie i jego zespole badawczym.
 • 16.12.2016Badania wystartowały!

  Po kilku miesiącach przygotowań, rozpoczął się pierwszy etap badań.

Zespół

Warszawa

dr hab. Wojciech Łukasz Dragan

Kierownik


Absolwent biologii i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, stopnie doktora i doktora habilitowanego z psychologii uzyskał odpowiednio w 2005 i 2015 roku. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu genetyki zachowania, psychologii różnic indywidualnych i psychometrii. Laureat prestiżowych nagród naukowych – m.in. nagrody naukowej tygodnika „Polityka”, nagrody im. Andrzeja Malewskiego oraz nagrody Teofrasta miesięcznika „Charaktery” (przyznaną za rozprawę habilitacyjną pt. "Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe"). Właściciel dwóch małych piesków, miłośnik opery.

mgr Monika Folkierska-Żukowska

Doktorantka


Monika uzyskała tytuł licencjata na Uniwersytecie w Perugii (Włochy), natomiast studia magisterskie z Kognitywistyki ukończyła na University College Dublin (Irlandia). Pracę licencjacką napisała na podstawie stażu z dziedziny genetycznych podstaw schorzeń psychiatrycznych odbytego w Wellcome Trust Centre for Human Genetics na Uniwersytecie w Oxfordzie (Wielka Brytania). Odbyła staże w ośrodkach takich jak Institut Pasteur, Paris (Francja), Neurocentre Magendie, INSERM, Bordeaux (Francja), Trinity College Dublin Institute of Neuroscience (Irlandia). Obecnie jest doktorantką w Centrum i pracuje w ramach projektu badawczego zajmującego się genetycznymi i neuropoznawczymi korelatami orientacji seksualnej u mężczyzn.

Gdańsk